Pytania na rozmowach kwalifikacyjnych

Niedługo czeka cię rozmowa kwalifikacyjna i chciałbyś zaprezentować się z jak najlepszej strony, ale nie wiesz czego się spodziewać? Każdy rekrtuter ma swój sposób na wyłonienie najlepszego kandydata spośród aplikujących osób. Jeżeli chcesz wypaść przekonywająco podczas rekrutacji, zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami, jakie padają z ust headhunetrów:

 

Wymień trzy swoje wady
Wielu kandydatów traci całą pewność siebie, gdy słyszy to pytanie. Jak opowiedzieć o swoich słabościach tak, by nie przedstawiły nas w negatywnym świetle? Spróbuj wymienić wady, które jednocześnie mogą uchodzić za zalety jak np. drobiazgowość. Dla jednych skrupulatność może być irytująca, jednak świadczy ona o tym, że jesteś sumiennym pracownikiem, któremu zależy na perfekcyjnym wykonaniu zadania.

 

Co wiesz o naszej firmie?
Niestety osoby zajmujące się rekrutacją wciąż spotykają kandydatów, którzy przychodzą na rozmowy kwalifikacyjne z niemal zerową wiedzą na temat firmy, w której chcieliby pracować. Przed spotkaniem z rekruterem odwiedź stronę internetową twojego potencjalnego pracodawcy, zapoznaj się z misją/celami jakie przyświecają firmie oraz kilkoma realizowanym projektom.

Brak udzielenia odpowiedzi na to pytanie-bez względu na twoje świetne CV i bogate doświadczenie, z pewnością wyeliminuje cię z dalszego procesu rekrutacji.

 

Czy masz jakieś pytania?
Zwykle kandydaci są zaskoczeni tym pytaniem, które zwykle kończy rozmowę. W żadnym wypadku nie odpowiadaj, że nie masz pytań. Dla rekrutera jest to sygnał, że nie jesteś zbyt zaangażowany w rozmowę i twoja motywacja zdobycia stanowiska jest wątpliwa. Zadanie interesującego pytania może znacząco poprawić twoje notowania w oczach rekrutera.

Podczas rozmowy staraj się mówić stanowczym, ale nie agresywnym tonem. Uśmiechaj się od czasu do czasu i utrzymuj z rozmówcą kontakt wzrokowy.

Odpowiadaj na temat-zwięzłe i konkretnie, bez zbędnych dygresji na temat swojego życia prywatnego. Liczy się nie tylko to, co mówisz, ale i jak mówisz.