Czy warto wybrać anteny LTE?

Zewnętrzne anteny LTE to bardzo częsty zakup osób, które narzekają na jakość połączenia internetowego w swoim domu. Jednak nie zawsze zakup tego rodzaju urządzenia ma sens. Czytaj dalej i dowiedz się, kiedy warto przeznaczyć pieniądze na zakup anteny LTE.

 

Zewnętrzna antena LTE to w wielu przypadkach rozwiązanie problemów z wolnym lub co chwila rozłączającym się Internetem. I  choć w wielu sytuacjach montaż anteny LTE jest rozwiązaniem tego problemu, to nie zawsze przynosi to określone rezultaty. Pierwszym podstawowym wymogiem, jaki musi spełniać antena LTE, jest szerokopasmowość.

Dlaczego antena LTE powinna być szerokopasmowa?

 

Aby nie wydać pieniędzy na marne, warto postawić na szerokopasmową antenę LTE. Dlaczego? W Polsce wprowadzane są nowe pasma LTE, a także ich agregację. Warto również zrozumieć, że samo LTE to po prostu sieć szerokopasmowa, która tylko w naszym kraju wykorzystuje wiele częstotliwości: 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz, a także 2600 MHz. Należy pamiętać, że do wymienionych częstotliwości już wkrótce dołączy kolejna (700 mHz), która obecnie jest nadal zarezerwowana dla nadajników telewizyjnych.

 

Przed wyborem konkretnego modelu, warto sprawdzić, na jakich częstotliwość jest w stanie pracować dana antena LTE. Jeśli Twój dostawca internetu, przesyła zasięg na częstotliwości 1800 MHZ, a dana antena pracuje tylko na pułapie 2100 MHz, montaż zewnętrznej anteny LTE, nie przyniesie żadnego rezultatu. Najrozsądniejszym rozwiązaniem, wydaje się zakup anteny LTE, która może pracować na możliwie jak największej ilości częstotliwości. Dzięki posiadaniu takiej anteny, możesz mieć pewność, że poprawisz swój zasięg na niemal każdym paśmie.

Czy w ogóle opłaca się kupować antenę LTE?

 

Zanim wyruszysz na poszukiwania sklepu z antenami LTE, zastanów się, czy zakup jej cokolwiek da. Należy pamiętać, że antena LTE sprawdzi się idealnie, gdy Twoje urządzenie mobilne (router) znajduję się zbyt daleko od stacji bazowej. Jeśli masz pewność, że stacja znajduję się w dość bliskim sąsiedztwie (nawet kilka km), przyczyny kiepskiego połączenia internetowego, powinieneś szukać gdzie indziej.

 

Jeśli przyczyną jest zbyt daleka odległość od stacji bazowej, nie warto kupować małych, wewnętrznych anten LTE, które mogą nie rozwiązać Twojego problemu. Jedynym słusznym wyborem powinna być zewnętrzna antena LTE, która jest montowana najczęściej na ścianie, lub dachu domu. Montaż tego rodzaju anteny LTE będzie najszybszym rozwiązaniem, które przyniesie Tobie i członkom Twojej rodziny szybsze i stabilniejsze połączenie internetowe.

Sprawdzian potrzeby posiadania anteny LTE, można przeprowadzić za pomocą panelu diagnostycznego w zainstalowanym routerze. Wielu producentów takich urządzeń zamieszcza instrukcję, która polega na sprawdzeniu wartości parametrów: RSRP (nie mniej niż 91 cBM), RSRQ (nie mniej niż -16 dB), SINR (nie mniej niż -87dBM), a także RRSI (powyżej 12 dB) .