Elektrownia atomowa wady i zalety

Elektrownie atomowe od wielu lat budzą skrajne emocje na całym globie. Od jakiegoś czasie w Polsce trwa ożywiona dyskusja na temat budowy takiej elektrowni jądrowej na terenie naszego kraju. Istnieje wielu przeciwników powstania tego typu obiektów. Wszyscy dobrze pamiętamy ogromną katastrofę wybuchu reaktorów w Czarnobylu z 1986 roku. Jakie są główne plusy i minusy budowy elektrowni atomowych?

 

Zagrożenia terrorystyczne
Wielu ludzi jako główny argument przemawiający za negatywnym skutkiem budowy elektrowni jądrowej podaje ryzyko zamachu terrorystycznego. Jednak naukowcy podkreślają, że zabezpieczenia antyterrorystyczne są na tyle bezpiecznie iż nigdy jeszcze w historii świata nie doszło do takiej tragedii.

 

Ogromne koszty inwestycyjne
Średni koszt powstania elektrowni jądrowej w Polsce to aż 50 miliardów złotych! Sympatycy elektrowni jądrowych zwracają uwagę na fakt, że budowa tego obiektu dostarczyłaby setki miejsc pracy miejscowej ludności. Jak twierdzi dr Jan Kułakowski: Jednym ze sposób wytwarzania energii jest budowa elektrowni jądrowych, które pomimo wysokich kosztów budowy, pozwalają w perspektywie czasu na produkcji energii po niższych kosztach przy wykorzystaniu uranu. Proces budowy reaktora jest niezwykle skomplikowany i trwa kilkanaście lat, dlatego już dziś warto edukować społeczeństwo i obalać mity związane z elektrowniami.

 

Niszczenie środowiska naturalnego
Wielu ludzi, pamiętając katastrofy z przeszłości, obawia się znacznego skażenia środowiska w przypadku awarii reaktorów. Kolejnym zarzutem przemawiającym na niekorzyść budowy elektrowni jest konieczność wieloletniego składowania odpadów radioaktywnych.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce jest tylko kwestią czasu i prędzej czy później dołączymy do grupy najbardziej rozwiniętych krajów świata, które korzystają z energii jądrowej. Wobec kurczących się zasobów węgla kamiennego oraz ciągłego wzrostu zużycia energii przez społeczeństwo powstanie elektrowni jest rzeczą nieuniknioną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 71 = 81