Na co zwrócić uwagę kupując telefon jako prezent na Dzień Dziadka?

Dzień Dziadka to dobra okazja do kupienia ukochanemu seniorowi telefonu komórkowego – nowego lub pierwszego w życiu. Jeżeli dziadek jest biegły w najnowszych technologiach, można mu sprezentować smartfon. Wybierając urządzenie dla starszej osoby, ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii.

 

W abonamencie czy na kartę?

 

Kupując telefon, można wybrać model dostępny wraz z ofertą w salonie operatora sieci komórkowej lub poprzez stronę internetową. Decyzja dotycząca taryfy będzie determinowana przede wszystkim sposobem korzystania z telefonu przez dziadka. Jeżeli chce mieć dostęp do Internetu oraz różnych mobilnych aplikacji on-line (np. takich monitorujących stan zdrowia), wówczas warto zdecydować się na abonament, w którym często dostępne są różne atrakcyjne pakiety, np. darmowe SMS-y. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór oferty grupowej. W abonamencie jest też możliwość zakupu za niewielką sumę telefonu komórkowego. Oferta na kartę będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą kontrolować koszty i potrzebują telefonu jedynie do wykonywania i odbierania połączeń oraz wysyłania wiadomości tekstowych.

 

Parametry telefonu dla dziadka

 

Telefon dla seniora powinien cechować się kilkoma parametrami, które znacznie ułatwiają mu korzystanie z urządzenia. Pierwszym z nich jest duży i czytelny wyświetlacz. O ile w przypadku smartfonów nie jest to problemem, to w zwykłych telefonach komórkowych ekran może być za mały. Należy wybrać taki, który ma możliwość ustawienia dużej czcionki i jest podświetlany na żółto lub pomarańczowo. Urządzenie powinno być też proste w obsłudze, w którym odebranie połączenia nie sprawia trudności – najlepiej sprawdzają się takie, które są intuicyjne. Kolejnym ważnym parametrem jest wytrzymałość telefonu. Musi mieć mocną i odporną na upadki i uszkodzenia obudowę. Bateria w telefonie dla seniora to też ważna kwestia. Konieczność częstego ładowania może być kłopotliwa, a dziadek, który zapomni doładować telefon, może mieć problem z jego ponownym uruchomieniem. Decydując się na zakup smartfona jako prezentu z okazji Dnia Dziadka, warto pamiętać o dokupieniu szybki ochronnej oraz nakładki na obudowę, dzięki temu z pewnością czas jego użytkowania zostanie wydłużony. W przypadku osób starszych dobrze sprawdzają się futerały z tworzywa ekologicznego lub skóry, które zabezpieczają całe urządzenie.

Telefony specjalnie zaprojektowane dla osób starszych dodatkowo są wyposażone w bardzo mocny głośnik oraz przycisk alarmowy (tzw. przycisk SOS) – to bardzo przydatne funkcje.