Na czym polega praca spedytora?

  Rozwój logistyki

W związku z rozwojem sektora transportowego wzrasta liczba firm zajmujących się realizacją zadań logistycznych. Nieustanna potrzeba importu oraz eksportu dóbr rodzi popyt na najwyższej klasy usługi transportowe. Usługi ze strony firm transportowych, ale również ze strony firm będących łańcuchem między klientami, a firmami transportowymi.

Spedytor – koordynator procesów logistycznych

Sytuacja ta sprawia, że rynek nadal poszukuje kandydatów na spedytorów. Osoby które będą sprawowały bezpośredni nadzór nad procesami logistycznymi. Jednocześnie będą pośredniczyły w codziennym kontakcie między klientem, a przewoźnikiem.

Do codziennych zadań spedytora należy realizowanie zleceń jakie otrzymuje firma. Na początku zazwyczaj dochodzi do ustaleń:  stawki za jaką wykonana zostanie usługa, parametrów przesyłki oraz dat załadunku i rozładunku w jakich ma być zrealizowana dostawa. Wybór środka transportu następuję w zależności od faktu, czy firma posiada własną flotę, czy posiłku się podwykonawcami dostępnymi rynku. Każdorazowo wymagany jest pojazd dedykowany wymaganiom przesyłki, ze względu na ładowność, uprawnienia kierowcy czy ekwipunek, który wymagany być może na załadunku czy rozładunku.  Organizacja takiego transportu jest za każdym razem procesem odmiennym, w zależności od rodzaju przesyłki, gabarytów, czy choćby od faktu, że produkt należy do grupy produktów neutralnych czy niebezpiecznych. Rolą spedytora jest często zaplanowanie optymalnej trasy dostawy, z uwzględnieniem prawa drogowego oraz regulacji dotyczących czasu pracy kierowcy. Takie działania podejmuje się przy dostawach drobnych produktów, gdzie ważna jest optymalizacja trasy przejazdu ze względu na obniżenie kosztów transportów. Do zadań spedytora należy awizacja kierowcy na załadunku i rozładunku, monitorowanie trasy przewozu i pozostanie w kontakcie z kierowcą i klientem w razie zaistnienia problemów w trakcie procesu.

Praca spedytora wymaga skupienia, umiejętności koordynowania kilku procesów przewozowych w jednym czasie, optymalizacja trasy przejazdu oraz pracy kierowcy, szybka interwencja, identyfikacja i rozwiązanie w momencie zaistnienia problemów.