Największe firmy w Europie

Szósta edycja rankingu „CE TOP 500” zawierała listę 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej. Na pierwszych trzech miejscach pojawiły się firmy z branży energetycznej i paliwowej, które odpowiadały za ponad 8 proc. wartości obrotów wszystkich firm uwzględnionych w tym rankingu.<!–more–>

 

Mocna pozycja firm z Polski

W pierwszej dziesiątce największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej znalazły się cztery polskie koncerny. Liderem pozostał PKN Orlen, który w stosunku do roku poprzedniego, umocnił swoją pozycję i zwiększył dystans dzielący PKN Orlen i jego największego konkurenta- MOL (Węgry), który uplasował się na drugim miejscu.

Kolejny polski koncern rafineryjny (firma Lotos) znalazł się na pozycji 7, był to awans w stosunku do roku poprzedniego, w którym firma zajmowała 11 miejsce tego samego rankingu. Wysoką, 8 pozycję, zajęło PGE. Na 10 miejscu rankingu największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej znalazł się polski koncern Jeronimo Martins, który odpowiada za dobra konsumpcyjne i transport.

Trzecie miejsce- bez zmian

Trzecie miejsce bez zmian, wciąż należy do czeskiego koncernu samochodowego Skoda. Kolejną czeską firmą reprezentowaną w pierwszej dziesiątce rankingu największych firm Europy Środkowo-Wschodniej, był koncern energetyczny Čez, zajmujący 6 miejsce rankingu.

Umocnienie się pozycji Ukrainy

Jednocześnie możemy zaobserwować zwiększenie się znaczenia Ukrainy. Trzy ukraińskie firmy zajęły miejsca w pierwszej dziesiątce. Były to: Metinvest (4miejsce), Naftogaz of Ukraine (5 miejsce) oraz Energorynok (9 miejsce).

Polska liderem

Polska jest niekwestionowanym liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jej pozycja na rynku ciągle rośnie. Aż 74 proc. Polskich firm zanotowało wzrost przychodów w stosunku do roku poprzedniego.

Co ciekawe, Polska zajmuje także mocne miejsce wśród zestawień największych banków, czy ubezpieczycieli. Największym, pod względem aktywów środkowoeuropejskim bankiem pozostał PKO Bank Polski, a firma PZU została liderem wśród ubezpieczycieli naszego regionu.