Największe upadki wielkich firm

Historia pokazuje wiele przypadków, jak światowi giganci tracili na rynku władze. Spadające ceny akcji oraz zmniejszające się zyski miały ogromy wpływ na kapitał firmy. Większość z firm upadło i już się nie podniosło.

Nokia pod naporem konkurencji

  Jednym z największych upadków finansowych, jakich doświadczyła historia, jest Nokia. Firma założona jeszcze w XIX wieku zaczynała od produkcji papieru, jednak większość z nas kojarzy tą markę z produkcją telefonów komórkowych. W Polsce na przełomie XXI wieku Nokia była swego rodzaju wielkim trendem, ponieważ większość osób, która posiadała telefon komórkowa, była jeszcze wtedy uznanej marki Nokia. Warto zaznaczyć, że w czasach kiedy firma była na swoim najwyższym poziomie, osiągała ponad połowę udziałów w rynku telefonami komórkowymi. Co jednak przyczyniło się do szybkiego upadku firmy? Niestety, firma Nokia nie wytrzymała naporu konkurencyjnego systemu, jakim był Android. Symbian, czyli system obsługiwany przez telefony Nokia został bardzo szybko wyparty przez Android, a później iOS. Ponadto pojawiły się nowe marki telefonów, które wykorzystując najnowsze systemy operacyjne zawładnęły rynkiem. Nokia spadła wtedy po równi pochyłej na sam dół.

Pontiac – słabnąca jakość

  Fani samochodów osobowych na pewno zapamiętają na długo uznaną markę, jaką był Pontiac. W okresie swojej świetności, Pontiac produkował prawie milion samochodów rocznie. Był to oszałamiający wynik jak na tamte czasy (lata 70). Charakterystyczną cechą Pontiaców była wysoka moc silnika, która nie opiewała wygórowana ceną. Ponadto typowy Pontiac posiada nietypowy kształt, który nie posiada żaden z samochodów. Gigant i ulubieniec amerykanów upadł w 2009 roku. Co było przyczyną upadku? Przede wszystkim coraz większe oszczędności podczas wykonywania części do Pontiaca, przy niezmieniającej się cenie. Pontiac tracił również popularność, ponieważ amerykanie zaczynali coraz bardziej doceniać auta terenowe czy typowe mini-vany. Prawdopodobnie marka Pontiac już się nie podniesie z kolan, ponieważ na aktualnym rynku działa już zbyt wiele uznanych marek aut samochodowych.