Od czego zależy cena OC samochodu?

Ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowym ubezpieczeniem dla każdego właściciela pojazdu. Ze względu na ustawowe regulacje, zakres polisy OC jest taki sam we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych, jednak ostateczna cena może znacznie się od siebie różnić.

W wyborze ubezpieczenia OC warto kierować się przede wszystkim ceną polisy, ponieważ każde ubezpieczenie opiewa na 1 mln euro odszkodowania w ramach szkód majątkowych oraz 5 mln euro na szkody osobowe. Pomimo takich sum gwarancyjnych, cena polis dla tego samego samochodu znacznie się różni.

 

Ubezpieczenie OC auta – skąd różnice w cenie?

Na koszt ubezpieczenia OC auta ma wpływ wiele czynników. Zdaniem ekspertów z rynku ubezpieczeń, marka danego towarzystwa ubezpieczeniowego nierzadko decyduje o ostatecznym koszcie polisy, a wraz z nim pozycja oraz doświadczenie ubezpieczyciela. Często zdarza się, że droższe polisy OC auta zawierają również dodatkowe usługi, takie jak pomniejszony pakiet assistance. Jest to najczęściej zminimalizowana wersja pakietu usług, dotyczących pomocy w czasie awarii pojazdu lub innych nagłych sytuacjach, takich jak brak paliwa (niektóre z pakietów assistance oferują transport paliwa). Pomimo licznych udogodnień, zakres podstawowego i obowiązkowego świadczenia OC jest wszędzie taki sam.

 

Czynniki wpływające na cenę OC

Cena ubezpieczenia OC auta zależy przede wszystkim od marki i modelu pojazdu, pojemności silnika, a także wieku kierowcy lub kierowców, którzy będą go użytkować. Można przyjąć założenie, że im droższe auto i im młodszy wiek kierowców, tym większy koszt polisy OC. Cena OC samochodu zależy także od miejsca użytkowania auta (w dużych miastach OC samochodu jest zazwyczaj droższe), a także lokalizacji, w której auto będzie zaparkowane na noc. Nie bez znaczenia jest także dotychczasowy oraz spodziewany przebieg auta, w trakcie okresu ubezpieczeniowego (w czasie, w którym dana polisa będzie obowiązywać).

 

Na koszt polisy OC mają istotny wpływ: doświadczenie kierowcy lub kierowców (liczba lat od wydania prawa jazdy) i potencjalne zdarzenia komunikacyjne wyrządzone z winy kierowców. Jeśli dany właściciel pojazdu opłaca składki, może liczyć na standardowe ulgi w opłatach za polisę ubezpieczeniową auta. Niewątpliwy wpływ na cenę ubezpieczenia samochodu mają także zainstalowane zabezpieczenie przeciwwłamaniowe (antykradzieżowe), takie jak immobilizer, alarm, blokada skrzyni biegów.