Odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna powinna stanowić dla nas szansę na zaprezentowanie się z jak najlepszej strony. Aby nie zostać niemile zaskoczonym podczas spotkania z headhunterem-warto zapoznać się z podchwytliwymi pytaniami, jakie lubią zadawać rekruterzy. Każda rozmowa kwalifikacyjna zawiera przynajmniej jedno pytanie, które ma na celu zachwiać pewnością siebie kandydata. Umiejętność wybrnięcia z trudnego pytania to prawdziwa sztuka. Nietypowe, czasami wręcz absurdalne pytania zwykle pozwalają na poznanie kandydata od psychologicznej strony i skutecznie eliminują najsłabsze osoby. Oto czego możesz się spodziewać:

Opowiedz coś o sobie?

To z pozoru banalne pytanie wprawia w konsternacje wielu kandydatów ze względu na jego ogólność. Jakiej odpowiedzi udzielić w tym wypadku, by zabłysnąć w oczach rekrutera? Nie zagłębiajmy się w szczegóły z życia prywatnego-a już w żadnym wypadku nie opowiadajmy o problemach osobistych, to nieprofesjonalne. Wypowiedź powinna być krótka i rzeczowa. Opowiedz o swojej karierze-jej największych osiągnięciach w kontekście stanowiska na jakie aplikujesz.

Dlaczego odszedłeś z poprzedniego miejsca pracy?

Jeżeli zaczniesz oczerniać byłego pracodawcę i narzekać na poprzednią pracę możesz być pewien, że nie dostaniesz się do kolejnego etapu rekrutacji. Wykaż się klasą i nie wypowiadań niepochlebnych opinii o ex szefie, nawet jeżeli byłyby w pełni uzasadnione. Jako argumenty podaj fakt, że zależy ci na ciągłym doskonaleniu, a poprzednie stanowisko nie było perspektywiczne i rozwojowe.

Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

To pytanie zbija z tropu wiele osób. Jaka jest najlepsza odpowiedź? Ambitna i konkretna. Najgorsza z możliwych odpowiedzi, która z pewnością przekreśli twoje szanse w zdobyciu etatu to:”jeszcze o tym nie myślałem”. Podkreśl na jakim stanowisku i w jakiej firmie masz zamiar pracować za kilka lat i uzasadni swój wybór. Dzięki temu udowodnisz rekruterowi, że jesteś osobą, która ma pomysł na siebie oraz jasno wyznaczone cele zawodowe.