Szyby ze szkłem ornamentowym – właściwości i przykładowe zastosowanie

Szkło ornamentowe ma odpowiednią strukturę, która wzmacnia lub osłabia przezroczystość. Przy dobieraniu szyb do pomieszczeń warto zastanowić się nad jego wykorzystaniem. Urozmaici ono wnętrze i zwiększy prywatność.

 

Coraz częściej wykorzystuje się szkło jako nowoczesny materiał dekoracyjny we wnętrzach. Szkło ornamentowe pozwala na przedostawanie się światła do wnętrza pomieszczeń, zwiększa poziom ciepła, a także sprzyja zachowaniu prywatności. Ornamenty na szybie powstają poprzez wytłoczenie na powierzchni szkła specjalnie dobranych wzorów. Efektem tego jest różny stopień przejrzystości szyby, co jest zarówno walorem dekoracyjnym, jak i praktycznym – zapewnia prywatność.

Czym jest szkło ornamentowe?


Szkło ornamentowe jest szkłem o grubości około 4 mm, dostępnym zazwyczaj w kolorze miodowym, brązowym lub bezbarwnym. Właściwością tego szkła są wzory, które pokrywają powierzchnię szyby i zapewniają prywatność.

Szkło ornamentowe najczęściej dzieli pomieszczenie w sposób niezwykle dekoracyjny, dając ograniczoną przejrzystość. Z reguły ten rodzaj szkła stosowany jest w drzwiach przesuwnych bądź mają go ścianki szklane, które jednocześnie dopuszczają promienie świetlne do pomieszczenia, ale nie pozwalają na zobaczenie tego, co jest w środku. Zastosowanie takiego szkła możliwe jest także w ściankach przesuwnych, frontach, kabinach prysznicowych. Takie szkło sprawdza się szczególnie w łazience, ponieważ osoba korzystająca z kabiny prysznicowej nie jest widoczna, a jednocześnie sama przestrzeń kabinowa jest doświetlana przez promienie światła.

Zalety szkła ornamentowego


Stosując szkło ornamentowe, można uzyskać ciekawą stylistykę i różne wzory, pasujące do klasycznych pomieszczeń, a także tych wykonanych w całkowicie nowoczesnej aranżacji. Ze względu na swoje walory dekoracyjne szkło nadaje wnętrzu nowoczesność i lekkość. Istnieją niezliczone wzory szkła ornamentowego, dzięki czemu można je dopasować zarówno do kolorystyki, jak i charakteru wnętrza. Częstym zastosowaniem szkła ornamentowego są ścianki działowe, które w nowoczesnych wnętrzach oddzielają aneks kuchenny od salonu. Osoba, która przygotowuje posiłki w kuchni, nie jest wyeksponowana, a jednocześnie dzięki promieniom słonecznym doskonale widzi swoją pracę. Inną zaletą jest także ograniczanie wydobycia się nieprzyjemnych zapachów oraz emisji pary wodnej na resztę pomieszczenia.